Säsongen igång!

Nu kör vi öppet som vanligt!

 

Läs mer

Sommarfinalen går 25 Augusti klockan 10:00

Finalen kommer att spelas på Stone Street

Start inspel klockan 9:50

Oljeprofil: Stone Street

(Profilen ligger endast på Lördagen, alltså ingen fördel för någon)

Spelsätt:

De åtta högst placerade i poängtabellen kommer att hoppa över första omgången. De får spela om de vill på bana 13-16 ändå om de vill.

Omgång 1 (10:00)

Placering 9-32 spelar tre serier, de 8 högsta kvalificerar sig till A-slutspel och de övriga spelar B-slutspel.

Omgång 2 (ca 11:10)

A och B-slutspel spelas över tre serier. 12 spelare från A-slutspelet går vidare till karusell samt 4 från B-slutspelet.

(Vid avhopp, kan antalet spelare som går vidare i A och B-slutspel att ändras)

Omgång 3 Karusell (ca 12:30)

Karusell spelas över en serie, de två spelarna med lägst poäng ryker efter varje serie. Så spelas karusellen ner till vi har en vinnare.

Vid lika poäng gäller:

                1. HCP, den med högst hcp åker ut.

                2. Ifall hcp är lika, antal strike avgör.

                3. Även det lika: Strike-Out

                  OMG 3 Karusell
                  Serie 1 Serie 2 Serie 3 Serie 4 Serie 5 Serie 6 Serie 7 Serie 8 Totalt
                  1 Lars-Johan Björk 201 234 222 268 214 267 230 166 1802
                  2 Tommy Andersson 258 216 204 227 230 223 222 215 1795
                  3 Henrik Ahlstrand 221 239 232 269 230 240 218   1649
                  4 Birgitta Karlsson 201 210 225 236 199 219 198   1488
                  5 David Hermansson 191 256 264 258 254 187     1410
                  6 Johan Holmgren 274 209 259 211 238 199     1390
                  7 Lucas Fjällborg 209 280 280 246 193       1208
                  8 Tobias Fors 221 275 199 206 177       1078
                  9 Stefan Lundqvist 230 269 230 204         933
                  10 Erik Ahlstrand 251 208 198 182         839
                  11 Mats Wahlström 253 272 196           721
                  12 Thomas Danielsson 207 230 147           584
                  13 Felicia Bergvall 234 193             427
                  14 Per Gilbertsson 197 195             392
                  15 Olof Abrahamsson 175 175
                  16 Tommie Liberg 155 155

 

OMG 2 A-Slutspel Slagning
1 David Hermansson Olicens 784
2 Lars-Johan Björk Marbodals BS 746
3 Lucas Fjällborg BK Oden Falköping 741
4 Tobias Fors Falköpings AIK BK 711
5 Per Gilbertsson BK Oden Falköping 709
6 Henrik Ahlstrand Jönköpings Kägelklubb 708
7 Thomas Danielsson Falköpings AIK BK 699
8 Stefan Lundqvist BK Oden Falköping 691
9 Johan Holmgren BK Oden Falköping 685
10 Olof Abrahamson Falköpings AIK BK 685
11 Tommy Andersson Falköpings AIK BK 676
12 Erik Ahlstrand Team Mariestad 664
13 Johan Lindberg BK Oden Falköping 664
14 Anneli Göranson BK Oden Falköping 646
15 Rickard Johansson BK Oden Falköping 624
16 Leif Lindqvist Falköpings AIK BK 591
OMG 2 B-Slutspel Slagning
17 Annika Ström BK Oden Falköping 850
18 Felicia Bergvall BK Kaskad 730
19 Mats Wahlström Marbodals BS 705
20 Tommie Liberg BK Oden Falköping 702
21 Birgitta Karlsson BK Oden Falköping 689
22 Ola Andersson Falköpings AIK BK 665
23 Simon Andersson Falköpings AIK BK 632
24 Andreas Wik BK WIK 626
25 Ann-Britt Östensson BK Calluna Borås 623
26 Victor Lindberg BK Oden Falköping 623
27 Ulla Fredriksson BK Oden Falköping 588
28 Tilda Lindberg BK Oden Falköping 513

 

OMG 2 A-Slutspel Slagning
1 Leif Lindqvist Falköpings AIK BK
2 Erik Ahlstrand Team Mariestad
3 David Hermansson Olicens
4 Lucas Fjällborg BK Oden Falköping
5 Rickard Johansson BK Oden Falköping
6 Tommy Andersson Falköpings AIK BK
7 Henrik Ahlstrand Jönköpings Kägelklubb
8 Per Gilbertsson BK Oden Falköping
9 Anneli Göranson BK Oden Falköping
10 Johan Holmgren BK Oden Falköping
11 Lars-Johan Björk Marbodals BS
12 Johan Lindberg BK Oden Falköping
13 Stefan Lundqvist BK Oden Falköping
14 Olof Abrahamson Falköpings AIK BK
15 Tobias Fors Falköpings AIK BK
16 Thomas Danielsson Falköpings AIK BK
OMG 2 B-Slutspel Slagning
17 Mats Wahlström Marbodals BS
18 Felicia Bergvall BK Kaskad
19 Ola Andersson Falköpings AIK BK
20 Annika Ström BK Oden Falköping
21 Simon Andersson Falköpings AIK BK
22 Ann-Britt Östensson BK Calluna Borås
23 Tilda Lindberg BK Oden Falköping
24 Andreas Wik BK WIK
25 Tommie Liberg BK Oden Falköping
26 Ulla Fredriksson BK Oden Falköping
27 Victor Lindberg BK Oden Falköping
28 Birgitta Karlsson BK Oden Falköping

 

 

OMG 1 Slagning
9 Erik Ahlstrand Team Mariestad 816
10 Lucas Fjällborg BK Oden Falköping 733
11 Per Gilbertsson BK Oden Falköping 721
12 Anneli Göranson BK Oden Falköping 718
13 Johan Holmgren BK Oden Falköping 704
14 Johan Lindberg BK Oden Falköping 691
15 Olof Abrahamson Falköpings AIK BK 691
16 Thomas Danielsson Falköpings AIK BK 685
17 Mats Wahlström Marbodals BS 680
18 Felicia Bergvall BK Kaskad 674
19 Ola Andersson Falköpings AIK BK 659
20 Annika Ström BK Oden Falköping 650
21 Simon Andersson Falköpings AIK BK 624
22 Ann-Britt Östensson BK Calluna Borås 623
23 Tilda Lindberg BK Oden Falköping 616
24 Andreas Wik BK WIK 615
25 Tommie Liberg BK Oden Falköping 590
26 Ulla Fredriksson BK Oden Falköping 588
27 Victor Lindberg BK Oden Falköping 587
28 Birgitta Karlsson BK Oden Falköping 576