OBS!
Lördagsfinalen har fått ändrad starttid och kommer börja först kl. 15:00 den 29/4. Detta för att så många lag som möjligt ska kunna deltaga då BK Oden kvalar med tre av sina lag på förmiddagen.

Startordning för Fredagskvalet den 28/4

Vänligen kontakta oss snarast om tiden inte passar er eller om ni måste lämna återbud.

Glöm inte heller att anmäla er till avslutningen för Halligan nu på lördag den 29/4. Avslutningen kort efter att finalen är spelad. Mer information hittar du på affischen längre ner på sidan.

Lördagsfinal

StegfinalVinnare
KvarsfinalOdenverken – JDSOdenverken
SemifinalTeam Kinnarp – OdenverkenTeam Kinnarp
FinalTeam Ericsson – Team Kinnarp

KarusellOmgång 1Omgång 2Omgång 3Omgång 4Omgång 5Totaltpoäng
1Team Ericsson4014394364443582078
2Team WF3964524124523512063
3Team Kinnarp4334123904423822059
4Odenverken4153883504294432025
5JDS3613773794003701887
6Peax3974213903971605
7Eliit4414143441199
8Lundin3543783451077
9Bocadillo456385841
10Elvärket404376780
11IBK397369766
12KIF 97:an377353730
13Loren374374
14Tom & Fredrik358358
15Röa Gubbar351351
16Pappan å Pizzan350350
Omgång 1 32 lag. Topp 16 vidare till Karusell
1PeaxPerra 15Axel 01480
2ElvärketTomas 0Pether 481399
3IBKZena 0Valle 161340
4Tom & FredrikMagnus 0Fredrik 01315
5Team WFAlvin 0Hampus 01277
6BocadilloJoakim 3Ulric 351271
7EliitVictor 0Lucas 01259
8Pappan å PizzanLinus 0Lukas 01258
9Röa GubbarHasse 44Dan 501254
10OdenverkenWalle 20Ulf 381253
11Team KinnarpSimon 0Roger 91239
12Team EricssonSanna 37Mia 501233
13LorenSebastian 0Tony 181229
14JDSHans-Åke 38Claes 501228
15LundinZebastian 24Peter 431228
16KIF 97:anLennart 0Hans 231226
17Smillen TrädvårdViktor 35Rasmus 501222
18BoVBengt 50Vibeke 501217
19StenrikRickard 24Mikael 391212
20Valters ByggLucas 26Valter 501203
21YrebodhTom 20Kurt 431200
22Frogs 2Roger 19Kjell 281182
23Team LodBosse 17Mikael 371169
24PellviksBosse 8Emil 151163
25BergqaAlf 50Kim 501157
26Ehn-HolgerssonHåkan 3Lukas 01141
27JASJan 34Stefan 501114
28KGBGunnar 28Bolle 171113
29JokerTorbjörn 23Kerstin 361107
30HoTTKristina 50Helen 501102
31BuffelvindNäsa 31Lena 441089
32KlimparnaChristian 10Klas 311037
Lördagsfinalen, 29/4
15:00
1JDS
2Loren
3Smillen Trädvård
4KGB
5IBK
6Röa Gubbar
7KIF 97:an
8Lundin
9Klimparna
10Bocadillo
11HoTT
12JAS
13Frogs 2
14Ehn-Holgersson
15Odenverken
16Buffelvind
16:00
1Team WF
2Tom & Fredrik
3Team Kinnarp
4Stenrik
5Team Ericsson
6Pappan å Pizzan
7Eliit
8Pellviks
9Peax
10Joker
11Yrebodh
12Bergqa
13BoV
14Valters Bygg
15Elvärket
16Team Lod

Resultat Fredagsfinal

Topp 16

LorenSebastian 0Tony 18473
BocadilloJoakim 3Ulric 35448
Frogs 2Roger 19Kjell 28435
BuffelvindNäsa 31Lena 44434
JokerTorbjörn 23Kerstin 36411
YrebodhRoger 23Kurt 43405
MEK-arnaMikael 15Leif 50404
BoVBengt 50Vibeke 50395
Valters ByggLucas 26Valter 50387
ElvärketTomas 0Pether 48374
Team LodBosse 17Mikael 37369
Två BlåKent 37Ed 50366
BergqaAlf 50Kim 50358
PeaxAxel 0Perra 15356
CA’s Bolos FSMartin 0Ola 5352
SplittarnaTommy 22Marcus 28321
Omgång 2 (Topp 16 går vidare till omgång 3)
1PeaxAxel 0Perra 151345
2JokerTorbjörn 23Kerstin 361310
3Frogs 2Roger 19Kjell 281309
4SplittarnaTommy 22Marcus 281303
5CA’s Bolos FSMartin 0Ola 51280
6LorenSebastian 0Tony 181276
7Två BlåKent 37Ed 501272
8Team LodBosse 17Mikael 371249
9MEK-arnaMikael 15Leif 501247
10Valters ByggLucas 26Valter 501242
11ElvärketTomas 0Pether 481219
12BuffelvindNäsa 31Lena 441217
13BoVBengt 50Vibeke 501212
14YrebodhRoger 23Kurt 431194
15BocadilloJoakim 3Ulric 351183
16BergqaAlf 50Kim 501167
17Grabbarna GrusUlric 41Daniel 501160
18RL:s AllfixBettan 48Rune 501160
19Sköna BönorAnette 38Gunnel 441160
20AspiranternaFredrik 0Sune 201160
21FlyersJörgen 1Mats 181160
22Team ÅllebergChrister 6Robin 151159
23LjushövvenaDaniel 10Sven 191154
24JoRoJonny 4Roger 221153
25MidsonaMarcus 0Torbjörn 261147
26Pins & PearsSimone 26Karl 501141
27Team KarlssonLinda 37Gittan 371130
28Ottos PöjkaJoakim 24Jörgen 321125
29Flipp FloppMia 48Carina 501112
30We don’t knowMagnus A 14Daniel 481081
31Steg för stegJocke 0Åsa 501071
32Bra på annatJörgen 23Gunnar 251039

Omgång 1 (Topp 32 avancerar till Omgång 2)

PlaceringLagnamnSpelare 1:Spelare 2:Omgång 1
1PeaxAxel 0Perra 151351
2MidsonaMarcus 0Torbjörn 261294
3Pins & PearsSimone 26Karl 501283
4AspiranternaFredrik 0Sune 201281
5LjushövvenaDaniel 10Sven 191269
6CA’s Bolos FSMartin 0Ola 51264
7JoRoJonny 4Roger 221250
8BuffelvindNäsa 31Lena 441228
9Team KarlssonLinda 37Gittan 371223
10Team ÅllebergChrister 6Robin 151215
11Team LodBosse 17Mikael 371215
12BocadilloJoakim 3Ulric 351208
13Ottos PöjkaJoakim 24Jörgen 321207
14YrebodhRoger 23Kurt 431205
15BergqaAlf 50Kim 501204
16Bra på annatJörgen 23Gunnar 251199
17RL:s AllfixBettan 48Rune 501199
18MEK-arnaMikael 15Leif 501193
19ElvärketTomas 0Pether 481191
20Valters ByggLucas 26Valter 501186
21JokerTorbjörn 23Kerstin 361186
22SplittarnaTommy 22Marcus 281171
23We don’t knowMagnus A 14Daniel 481168
24FlyersJörgen 1Mats 181161
25Två BlåKent 37Ed 501155
26Grabbarna GrusUlric 41Daniel 501155
27BoVBengt 50Vibeke 501146
28LorenSebastian 0Tony 181141
29Frogs 2Roger 19Kjell 281133
30Steg för stegJocke 0Åsa 501131
31Sköna BönorAnette 38Gunnel 441128
32Flipp FloppMia 48Carina 501118
33LorentzonRobin 2Tomas 131095
34V40Kimmo 37Inger 501094
35Double TroubleJörgen 52Victor 501090
36RöritTorbjörn 36Anders 501076
17:00
1Aspiranterna
2Peax
3Valters Bygg
4Wildcard 1
5Wildcard 11
6Wildcard 2
7Wildcard 3
8We don’t know
9Flyers
10Frogs 2
11Team Karlsson
12Wildcard 4
13Wildcard 5
14JoRo
15Team Lod
161000-spänn
18:00
1Sköna Bönor
2Wildcard 6
3Drei Trocaderos
4Elvärket
5Midsona
6Wildcard 7
7Ottos Pöjka
8Wildcard 8
9Wildcard 9
10Buffelvind
11Bad Personal
12CA’s Bolos FS
13Bergqa
14Double Trouble
15Wildcard 10
16RL:s Allfix
19:00
1FMP
2V40
3Flipp Flopp
4Team Dagens Dubbel
5Bocadillo
6Bingo
7Två Blå
8Rörit
9Wildcard 12
10Wildcard 13
11Joker
12Grabbarna Grus
13Splittarna
14Wildcard 14
15Wildcard 15
16Ljushövvena

Startordning för Lördagsfinalen den 29/4:

15:00
1JDS
2Placering 1 från fredag
3Smillen Trädvård
4KGB
5IBK
6Röa Gubbar
7KIF 97:an
8Lundin
9Klimparna
10Placering 2 från fredag
11HoTT
12JAS
13Placering 3 från fredag
14Ehn-Holgersson
15Odenverken
16Placering 4 från fredag
16:00
1Team WF
2Tom & Fredrik
3Team Kinnarp
4Stenrik
5Team Ericsson
6Pappan å Pizzan
7Eliit
8Pellviks
9Med o utan H
10Placering 5 från fredag
11Placering 6 från fredag
12Placering 7 från fredag
13Placering 8 från fredag
14Placering 9 från fredag
15Placering 10 från fredag
16Placering 11 från fredag

Viktig information angående Halligan Våren 2023:

Den 28-29/4 ska det avgöras!

Fredagskvalet spelas den 28/4 med första start kl. 17:00. Startordningen kommer lottas och publiceras senast torsdag den 27/4. Vänligen meddela oss om ditt lag inte kan delta eller om ni önskar en senare starttid.

Lördagsfinalen spelas den 29/4 med första start kl. 15:00. Startordningen kommer lottas och publiceras senast den 27/4. Viktigt att ni meddelar oss om ditt lag inte kan deltaga vid finalen.

Wildcard till fredagskvalet
Om ditt lag inte har kvalificerat sig till fredagskvalet har ni chansen att spela Wildcard, tre serier med hcp. Man kan spela Wildcard till torsdag 27/4. Antalet platser kan komma att justeras om lag avanmäler sig till fredagskvalet.

Resultat, Wildcard:
I dagsläget går 15 wildcard vidare till fredagskvalet.
Uppdaterad: 2023-04-25

LagnamnResultatHCP/serie
1Lorentzonz130019
2Steg för steg124550
3Loren121518
4Bra på annat121248
5Team Ålleberg120021
6Yrebodh117966
7Pins & Pears116776
8MEK-arma112765
9BoV104195

Hösten 2022

Historik

Våren 2022

Historik

Hösten 2021

Historik

Hösten 2020

Historik

Våren 2020

Historik

Hösten 2019

Historik

Våren 2019

Historik

Hösten 2018

Historik

Våren 2018

Historik

Hösten 2017

Historik

Våren 2017

Historik

Hösten 2016

Historik

Hösten 2015

Historik

Våren 2015

Historik

Hösten 2014

Historik
X
X