Sommarfinalen

Omg 1. Placering 9-25 + 4 Bästa damer + Turbo vinnarna spelar 3 serier. dem 8 bästa resultaten spelar A-slutspel resten B-Slutspel. Placering 1-8 har möjlighet att träna på banorna 13-16.

Omg 2. A-slutspel spelar man 3 serier och dem 12 bästa resultaten går vidare till karusell.

Omg 2. B-Slutspel spelar man 3 serier och dem 4 bästa resultaten går vidare till karusell.

Omg 3. Karusell 1 serie 2 spelare åker ur efter varje serie, tills vi får en vinnare.

OMG 1 Kval 3 SerierBanaSlagning
Daniel BlomMarbodals BS8750
Simon AnderssonFalköpings AIK BK4748
Sebastian LorentzonOlicens13740
Stefan BergdahlBk Viskan6704
Tony LorentzonBK Kyrk Skövde5695
David HermanssonBK Oden Falköping3693
Joakim RickardssonSkövde AIK BK7686
Erik AhlstrandTeam Mariestad BK13683
Tobias ForsFalköpings AIK BK2682
Mats KnutssonMarbodals BS1675
Fredrik PetterssonVara BK8656
Lennart JohansssonBK Oden Falköping7655
Ola AnderssonFalköpings AIK BK6640
Hanna LindbergBK Oden Falköping12633
Ann-Britt ÖstenssonBK Calluna Borås11631
Emil BillmanBK Oden Falköping9628
Mikael ThimbergBK Kyrk Skövde12623
Andreas MannBK Kyrk Skövde2621
Håkan EhnOlicens5619
Victor LindbergBK Oden Falköping3616
Per-Erik ArnstålBK Oden Falköping1613
Kim KarlssonTeam Mariestad BK4593
Birgitta KarlssonFalköpings AIK BK11565
Tilda LindbergBK Oden Falköping9501
OMG 2 A-Slutspel 3 SerierBanaSlagning
1Daniel BlomMarbodals BS5785
2Lucas FjällborgBK Oden Falköping1752
3Simon AnderssonFalköpings AIK BK5751
4Rickard JohanssonBK Oden Falköping1745
5David HermanssonBK Oden Falköping7708
6Kim BollebyTeam Pergamon BC2706
7Pontus FalkhällTeam Pergamon BC3697
8Tony LorentzonBK Kyrk Skövde7683
9Jesper PetterssonTeam Alingsås BC4681
10Mikael HermanssonBK Oden Falköping4675
11Sebastian LorentzonOlicens6661
12Erik AhlstrandTeam Mariestad BK8633
13Joakim RickardssonSkövde AIK BK8602
14Stefan BergdahlBk Viskan6601
15Per GilbertssonBK Oden Falköping3579
16Elias EhnOlicens20
OMG 2 B-Slutspel 3 SerierBanaSlagning
17Ola AnderssonFalköpings AIK BK12762
18Mats KnutssonMarbodals BS9709
19Mikael ThimbergBK Kyrk Skövde14702
20Tilda LindbergBK Oden Falköping16676
21Lennart JohansssonBK Oden Falköping11675
22Emil BillmanBK Oden Falköping13670
23Fredrik PetterssonVara BK11662
24Kim KarlssonTeam Mariestad BK16646
25Per-Erik ArnstålBK Oden Falköping15645
26Tobias ForsFalköpings AIK BK9625
27Andreas MannBK Kyrk Skövde14603
28Ann-Britt ÖstenssonBK Calluna Borås13601
29Hanna LindbergBK Oden Falköping12589
30Victor LindbergBK Oden Falköping15576
31Birgitta KarlssonFalköpings AIK BK16569
32Håkan EhnOlicens15493
Karusell 1
SpelareLagBanaSlagning
Ola AnderssonFalköpings AIK BK2246
Tilda LindbergBK Oden Falköping5245
Mikael HermanssonBK Oden Falköping6233
Daniel BlomMarbodals BS4227
Sebastian LorentzonOlicens3224
Erik AhlstrandTeam Mariestad BK8215
David HermanssonBK Oden Falköping3214
Lucas FjällborgBK Oden Falköping5212
Rickard JohanssonBK Oden Falköping1208
Simon AnderssonFalköpings AIK BK4207
Mats KnutssonMarbodals BS2206
Tony LorentzonBK Kyrk Skövde6201
Kim BollebyTeam Pergamon BC1197
Pontus FalkhällTeam Pergamon BC8196
Mikael ThimbergBK Kyrk Skövde7167
Jesper PetterssonTeam Alingsås BC7163
Karusell 2LagSlagning
1Lucas FjällborgBK Oden Falköping284
2Kim BollebyTeam Pergamon BC266
3Mikael HermanssonBK Oden Falköping263
4David HermanssonBK Oden Falköping259
5Sebastian LorentzonOlicens254
6Mats KnutssonMarbodals BS250
7Rickard JohanssonBK Oden Falköping245
8Pontus FalkhällTeam Pergamon BC235
9Erik AhlstrandTeam Mariestad BK234
10Simon AnderssonFalköpings AIK BK227
11Daniel BlomMarbodals BS223
12Tony LorentzonBK Kyrk Skövde223
13Tilda LindbergBK Oden Falköping208
14Ola AnderssonFalköpings AIK BK184
Karusell 3
1Kim BollebyTeam Pergamon BC278
2Erik AhlstrandTeam Mariestad BK259
3Rickard JohanssonBK Oden Falköping250
4Pontus FalkhällTeam Pergamon BC244
5Mats KnutssonMarbodals BS239
6Lucas FjällborgBK Oden Falköping238
7Sebastian LorentzonOlicens217
8Mikael HermanssonBK Oden Falköping205
9Daniel BlomMarbodals BS194
10Simon AnderssonFalköpings AIK BK190
11David HermanssonBK Oden Falköping185
12Tony LorentzonBK Kyrk Skövde166
Karusell 4
1Daniel BlomMarbodals BS259
2Pontus FalkhällTeam Pergamon BC251
3Sebastian LorentzonOlicens245
4Erik AhlstrandTeam Mariestad BK234
5Kim BollebyTeam Pergamon BC227
6Mats KnutssonMarbodals BS218
7Rickard JohanssonBK Oden Falköping217
8Lucas FjällborgBK Oden Falköping213
9Mikael HermanssonBK Oden Falköping212
10Simon AnderssonFalköpings AIK BK182
Karusell 5
1Daniel BlomMarbodals BS268
2Erik AhlstrandTeam Mariestad BK236
3Pontus FalkhällTeam Pergamon BC209
4Kim BollebyTeam Pergamon BC205
5Rickard JohanssonBK Oden Falköping205
6Sebastian LorentzonOlicens197
7Mats KnutssonMarbodals BS194
8Lucas FjällborgBK Oden Falköping188
Karusell 6
1Sebastian LorentzonOlicens221
2Daniel BlomMarbodals BS218
3Kim BollebyTeam Pergamon BC216
4Rickard JohanssonBK Oden Falköping200
5Erik AhlstrandTeam Mariestad BK190
6Pontus FalkhällTeam Pergamon BC170
Karusell 7
1Daniel BlomMarbodals BS270
2Rickard JohanssonBK Oden Falköping261
3Kim BollebyTeam Pergamon BC209
4Sebastian LorentzonOlicens183
Final
1Daniel BlomMarbodals BS213
2Rickard JohanssonBK Oden Falköping209

Stort grattis Daniel blom som står som segrare av sommartävlingen 2020!!

#Placering 1-25JuniPoängJuliPoängaugustiPoängTotalslagningTotalpoäng
1Rickard JohanssonBK Oden Falköping986251047308637289662
2Lucas FjällborgBK Oden Falköping9159103720101930297159
3Elias EhnOlicens99930964590715287050
4Kim BollebyTeam Pergamon BC788510301997225279049
5Pontus FalkhällTeam Pergamon BC95519961591016282640
6Per GilbertssonBK Oden Falköping913810141786510279235
7Jesper PetterssonVara BK78351038257895261035
8Mikael HermanssonBK Oden Falköping91379871289314279333
9Per-Erik ArnstålBK Oden Falköping8695975994119278533
10Mats KnutssonMarbodals BS94517939586711275133
11Andreas MannBK Kyrk Skövde852510031687812273333
12Tobias ForsFalköpings AIK BK8965951595220279930
13David HermanssonBK Oden Falköping9612096858405276930
14Victor LindbergBK Oden Falköping9461897177565267330
15Kim KarlssonTeam Mariestad BK92210991148185273129
16Simon AnderssonFalköpings AIK BK87751015188085270028
17Tony LorentzonBK Kyrk Skövde8805889592118269028
18Håkan EhnOlicens8245876591217261227
19Ola AnderssonFalköpings AIK BK9361596458485274825
20Stefan BergdahlBk Viskan9291494158606273025
21Joakim RickardssonSkövde AIK BK8785999158155269225
22Lennart JohansssonBK Oden Falköping8965925589313271423
23Fredrik PetterssonVara BK9281391858395268523
24Daniel BlomMarbodals BS7805990138155258523
25Emil BillmanBK Oden Falköping9261294957915266622
Bästa Dam
1Tilda LindbergBK Oden Falköping847597488295265018
2Ann-Britt ÖstenssonBK Calluna Borås861584358638256718
3Birgitta KarlssonOlicens778588058255248315
4Hanna LindbergBK Oden Falköping787584358155244515
Turbovinnare
Slagning
juniMikael ThimbergBK Kyrk Skövde284
juliErik AhlstrandTeam Mariestad BK279
augustiSebastian LorentzonOlicens263
Månadsvinnare – Juni – Taj Mahal
SpelareKlubbSlagning
1:aElias EhnOlicens999
2:aRickard JohanssonBK Oden Falköping986
3:eDavid HermanssonBK Oden Falköping961
Månadsvinnare – Juli – Big Ben
SpelareKlubbSlagning
1:aRickard JohanssonBK Oden Falköping1047
2:aJepser PetterssonTeam Alingsås BC1038
3:eLucas FjällborgBK Oden Falköping1037
Månadsvinnare – Augusti – Eiffel Tower
SpelareKlubbSlagning
1:aLucas FjällborgBK Oden Falköping1019
2:aKim BollebyTeam Pergamon BC972
3:eTobias ForsFalköpings AIK BK952
Turbovinnare
SpelareKlubbSlagning
JuniMikael ThimbergBK Kyrk Skövde284
JuliErik AhlstrandTeam Mariestad BK279
AugustiHåkan EhnOlicens267

Poängtabell

Resultat Juni Månad

Resultat Juli Månad

Resultat Augusti Månad

Vinster i sommarfinalen

1:a 7.000 kr
2:a 4.000 kr
3:e 2.000 kr
4:e–8:e 500 kr

Varje månadsvinnare

Får ett presentkort gällande på bowlingstället
1:a 2.000 kr
2:a 1.000 kr
3:e 500 kr

Varje månad spelar du om poäng

30 p till högsta slagning
25 p till näst högsta
20 p till tredje, 19 p, 18 p osv.
5 p är det minsta antal poäng som delas ut.
Max antal poäng efter 3 månader är 90 p.

Final

Du kvalificerar dig till sommarfinalen genom att samla poäng i samtliga månadstävlingar eller vidare genom varje månads Turbo.
De 25 bästa + 4 bästa damer som ej kvalificerat sig i topp 25 + 3 vinnare av respektive månads Turbo.
Finalen spelas kl 10:00 22 augusti 2020.

Oljeprofil i Finalen: Great wall of china

Turbo

Högsta resultat i serie 4 inkl hcp = finalplats

Avgifter

START 250 kr
REENTRY 120 kr
TURBO 20 kr per start

Starter

Onsdagar och Torsdagar hela sommaren klockan 18:00 och ca 19:45.

Antal Serier

4 st

Oljning

Juni – Taj Mahal

Juli – Big Ben

Augusti – Eiffel Tower

sker inför första starten.

HCP

Fri spelstyrka upp till 222 p 85 %.
Max 32 p.
Olicensierade 32 p.
Vid tidigare licens görs en bedömning av hallen angående ditt hcp.

Registrering här nedan

No Events on The List at This Time

X
X